close
تبلیغات در اینترنت
پیشگیر از اعتیاد
loading...

me and you من و تو

پیشگیر از اعتیاد

نام کتاب: جامعه شناسی اعتیاد

منصور-عرفان-پویا بازدید : 146 پنجشنبه 22 فروردين 1392 نظرات ()

وب سایت فارسی زبان برای دانلود ها | www.4downloads.ir

 

نام کتاب: جامعه شناسی اعتیاد
نویسنده: مهدی اختر محققی
تعداد صفحات: ۱۰۷
فرمت کتاب: PDF
زبان کتاب: فارسی

حجم فایل: 781 کیلوبایت
رمز عبور: www.4downloads.ir

6توصیه برایآغاز سال تازه

منصور-عرفان-پویا بازدید : 60 دوشنبه 19 فروردين 1392 نظرات ()

http://www.funkhoone.com/upload/images/i2tjdfgkq5phcb1jspoz.jpg


1) اجتناب از دخانیات


نخستین توصیه به نوجوانان و جوانان اجتناب از دخانیات (سیگار و قلیان) است، خصوصاً قلیان که تصور نادرست کم ضرر بودن موجب افزایش مصرف آن شده است. علاوه بر آثار سوء تنفسی، قلبی و گوارشی دخانیات، اثر مستقیم مضر دود در سرطان های مثانه، کلیه، معده و روده به اثبات رسیده است.


2) مصرف آب و مایعات کافی


برای پیشگیری از ابتلا به سنگ های ادراری، خصوصاً در افرادی که سابقه شخصی یا فامیلی ابتلا به سنگ دارند، مصرف آب و مایعات کافی، تا حد کمرنگ شدن ادرار و پرهیز از مصرف بیش از اندازه نمک و پروتئین حیوانی مخصوصاً گوشت قرمز توصیه می شود.


3) برای اجتناب از عفونت های ادراری


رعایت بهداشت فردی و جنسی و مصرف مایعات کافی توصیه می گردد. در صورت خونی شدن ادرار، مراجعه فوری به پزشک برای بررسی های ساده ولی با اهمیت پزشکی ضروری است حتی اگر خون در ادرار خود به خود برطرف شود.


4) پرهیز از استفاده از داروهای هورمونی


اجتناب از مصرف داروهای هورمونی برای علاقمندان به ورزش بدن سازی که علاوه بر آسیب های کبدی، مشکلات زیادی در زمینه باروری و روابط زناشویی ایجاد می کند.


5) سلامت در روابط جنسی


داشتن رژیم غذایی سالم، فعالیت فیزیکی و ورزشی منظم، کنترل دقیق قند خون در افراد مبتلا به قند خون بالا، کنترل دقیق وزن بدن و چربی خون در افراد با چربی خون بالا و در نهایت حفظ اعتدال و اجتناب از زیاده روی در روابط جنسی ضروری است.


6) چک سالیانه پروستات


برای تمامی مردان بالای پنجاه سال، سالیانه معاینه پروستات توسط اورولوژیست و آزمایش خون PSA توصیه می شود. در افرادی که سابقه فامیلی سرطان پروستات دارند، از چهل سالگی این بررسی ها انجام می گیرد. رژیم غذایی کم چرب، لیکوپن موجود در گوجه فرنگی و روغن تخم کدو تنبل اثرات مفیدی در بیماران مبتلا به بزرگی پروستات دارند.


افزایش مسمومیت در اثر مصرف کریستال و شیشه در کودکان

منصور-عرفان-پویا بازدید : 93 جمعه 16 فروردين 1392 نظرات ()

در حال حاضر در کشور مسمومیت کودکان با مواد مخدر یکی از خطرات شایع است که جان آنها را تهدید می‌کند.

استاد‌یار دانشگاه شهید بهشتی گفت« مسمومیت کودکان با مواد مخدر یکی از خطرات شایع است ودر حال حاضر مسمومیت با مواد محرک‌زا نظیر کریستال و شیشه در کوکان زیاد شده است.

فریبا فرنقی در گفت‌وگو با  فارس اظهار داشت: در حال حاضر در کشور مسمومیت کودکان با مواد مخدر یکی از خطرات شایع است که جان آنها را تهدید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه متادون هم‌اکنون مانند مواد مخدر خطرناک است و عامل اصلی مسمومیت در کودکان به شمار می‌رود، افزود: در گذشته مسمومیت با مواد مخدر نظیر تریاک و هروئین بیشتر بود اما در حال حاضر مسمومیت با مواد محرک نظیر کریستال و شیشه در کوکان زیاد شده است.

استادیار بیماری‌های کودکان دانشگاه شهید بهشتی، خانواده را مقصر اصلی مسمومیت کودکان با مواد مخدر و محرک‌زا دانست و گفت: در خانواده‌هایی که این نوع از مواد توسط اعضای آن مصرف می‌شود، مسمومیت کودک این خانواده‌ها بیشتر است زیرا مواد در دسترس کودک است و این در حالی است که کودک قادر به تشخیص مواد نیست و آن را می‌خورد که همین مسئله موجب مسمومیت وی می‌شود.

فرنقی در ادامه این مطلب با اشاره به اینکه مسمومیت با مواد مخدر در کودکان می‌تواند منجر به مرگ شود، اظهار داشت: داروهای ترک اعتیاد نیز برای کودکان خطرناک است؛ از این رو بزرگتر‌ها باید در حفظ ونگهداری این مواد دقت داشته و آنها را دور از دسترس کودک خود قرار دهند.

منبع: دکتر سلام

مواد مخدر مصنوعی آمفتامین (شیشه)

منصور-عرفان-پویا بازدید : 104 جمعه 16 فروردين 1392 نظرات ()

مبتلایان اغلب برای غلبه بر مشکلات زندگی، احساس شادی بیشتر، هوشیار و بیدار ماندن به مدت طولانی، کاهش ناگهانی وزن و فائق آمدن به اضطراب‌‌های خود به این دسته مواد روی می‌آورند.

amphetamine مواد مخدر مصنوعی آمفتامين (شیشه)

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام به نقل از سلامت، به گفته سازمان ملل این آمار تهدیدی جدی است؛ میانمار با قاچاق مواد اولیه از چین و تایلند در آزمایشگاه‌‌هایی مخفی به تولید این مواد مخدر مشغول است. گروه‌های سازمان‌یافته قاچاق جهانی مواد مخدر هم به روند تولید و عرضه مواد مخدر صنعتی در آسیای شرقی دامن زده‌اند؛ از طرفی مصرف کتامین هم در این منطقه افزایش یافته و طی سال ۲۰۰۹ ۹/۶ تن کتامین در شرق و جنوب شرق آسیا کشف شد که ۸۵ درصد مصرف جهانی را تشکیل می‌دهد. در هنگ‌کنگ کتامین مهم‌ترین ماده مخدر مصرفی است. از ۱۴ تا ۵۳ میلیون مصرف‌‌کننده آمفتامین در جهان ۰۷/۲ تا ۴/۳ میلیون نفر در آسیای شرقی سکونت دارند. همه این آمارها در حالی است که به‌رغم گرایش گسترده به مواد مخدر مصنوعی سیستم مبارزه با مواد مخدر این منطقه بر مبنای مواد مخدر سنتی چون تریاک، حشیش و هرویین پایه‌ریزی شده است. این اخبار جدید بهانه‌ای شد تا درباره مواد مخدر مصنوعی و سنتی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

شاید باورکردنی نباشد اما مصرف مواد مخدر آمفتامینی از مصرف کوکایین و هرویین بیشتر شده است. ترکیبات آمفتامینی با تاثیر بر مراکز لذت مغز سبب احساس «سرعت» و «لذت» می‌شوند. این مواد راحت تهیه می‌شوند، ارزان‌اند، سخت مهار می‌شوند، از کوکایین قوی‌ترند و اثر دیرپاتری دارند؛ به صورت قرص، دود حاصل از سوختن، استنشاق یا تزریق مصرف می‌شوند و معمولا جوان‌‌ها را به خود جذب می‌کنند چرا که به آنها احساس انرژی، تخلیه احساسات، آزادی، هوشمندی، صلاحیت و قدرت می‌دهند. این مواد وسوسه‌انگیز، امروزه در تمام نقاط دنیا گسترش یافته‌اند اما شمال آمریکا، اروپا و جنوب شرق آسیا قطب‌‌های اصلی مصرف آنها هستند. به گفته مدیر برنامه مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل این مواد به زودی می‌توانند مشکل‌سازترین مواد مخدر قرن معرفی شوند. آمفتامین‌ها علاوه بر تاثیرات مطلوب از نظر مصرف‌کننده مزایایی هم برای تولیدکنندگان و قاچاقچیان دارند. انواع گیاهی سنتی تحت تاثیر ویژگی‌‌های اقلیمی و آب‌و‌هوایی قرار می‌گرفتند اما مواد مخدر مصنوعی به صورت قرص، پودر و کریستال تولید می‌شوند که همین حالت‌‌های فیزیکی عاملی موثر در افزایش روند توزیع و و البته مصرف آنهاست.

علل گرایش به آمفتامین

مبتلایان اغلب برای غلبه بر مشکلات زندگی، احساس شادی بیشتر، هوشیار و بیدار ماندن به مدت طولانی، کاهش ناگهانی وزن و فائق آمدن به اضطراب‌‌های خود به این دسته مواد روی می‌آورند.

تقصیر خلبانان جنگی است

مواد آمفتامینی تازه کشف نشده‌اند. در جنگ جهانی دوم برای خلبانان نظامی و دیگر افرادی که باید به مدت طولانی بیدار و هوشیار می‌ماندند داروهای آمفتامینی تجویز ‌می‌کردند. به تدریج موارد مصرف این داروها به انحراف کشیده شد و از دامنه پزشکی خارج شد. امروزه محرک‌‌های آمفتامینی در پزشکی کاربرد چندانی ندارند در عوض بازار سیاه‌شان رونق چشم‌گیری داشته است.

بدترین آمفتامین

مت‌آمفتامین، یکی از بدترین انواع آمفتامین‌ها و به شدت اعتیادآور است. بنا به گفته انجمن بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر(INCB) تولید، قاچاق و مصرف این ماه در آمریکای مرکزی، جنوب شرق آسیا، اروپا، آمریکا، استرالیا و نیوزیلند رو به افزایش است.

کشورهایی خبرساز مت‌آمفتامین

در آمریکا به‌رغم قانون‌های جامعی که برای کنترل و مبارزه با این ماده مخدر وضع شده نه تنها تعداد معتادان به این ماده رو به افزایش گذاشته بلکه بسیاری از معتادان کراک هم مصرف خود را به مت‌آمفتامین تغییر داده‌اند.

• مت‌آمفتامین در فیلیپین، استفاده گسترده‌ای دارد و در ژاپن، تایلند، مالزی و کره هم روبه گسترش است.

• در ژاپن ۹۰ درصد قوانین مبارزه با مواد مخدر در ارتباط با مت‌آمفتامین است.

• در جمهوری کره و استرالیا سوءاستفاده از این ماده بعد از شاهدانه رتبه دوم را دارد.

قاچاقچیان سازمان‌یافته

شواهد حاکی از آن است که سود ناشی از قاچاق مواد مخدر صنعتی به مراتب بیشتر از مواد مخدر سنتی است. مافیاهای مکزیکی در قاچاق مت‌آمفتامین، نقشی اساسی دارند این گروه‌‌ها هم مت‌آمفتامین را به آمریکا قاچاق می‌کنند و هم مواد اولیه آزمایشگاه‌‌های مخفی تولید مت‌آمفتامین آمریکا را فراهم می‌کنند. اخیرا تولید محرک‌های آمفتامینی در کشورهای محل مصرف هم گسترش‌یافته و با حذف هزینه واسطه‌‌ها و مسیرهای قاچاق راه دور عرضه آنها را آسان و قیمت آنها را پایین آورده است.

آزمایشگاه‌‌های مخفی و ابتدایی

آزمایشگاه‌‌های مخفی تولید مواد مخدر آمفتامینی هرجایی می‌توانند باشند از زیرزمین آشپزخانه گرفته تا انبار و طویله. سابقا ماده اولیه این آزمایشگاه‌‌ها افدرین و پسودوافدرین بودند. با مبارزه‌های قانونی علیه استفاده از افدرین خلافکاران به پسودوافدرین روی آوردند. این ماده در ترکیب داروهای بدون نسخه وجود دارد و خلافکاران می‌توانند آن را به راحتی فراهم کنند. مکزیکی‌‌ها که تولیدشان بر پایه افدرین بود منبع جایگزین آن را از چین، چک و هند وارد می‌کنند. از دیگر مواد اولیه‌ای که در ساخت آمفتامین‌ها کاربرد دارد فنیل پروپانولامین است.

تاثیر اکستاسی بر سلامت

هنوز دانش متخصصان درباره عوارض این ماده مخدرکامل نیست اما دانشمندان معتقدند مصرف آن سبب کاهش سروتونین مغز و در نتیجه تحریک و توهمات بصری می‌شود. سرتونین ماده‌ای شیمیایی در مغز است که بر احساسات، خواب، عادت‌‌های تغذیه‌ای تفکر، رفتار پرخاشگرانه، عملکرد جنسی و حساسیت به درد تاثیر دارد. مطالعات انجام گرفته بر موش‌ها و میمون‌ها نشان می‌دهد که استفاده از اکستاسی می‌تواند سبب کاهش ۹۰ درصدی سروتونین به مدت ۲ هفته شود.


تأثیر مت‌آمفتامین بر سلامت

مت‌آمفتامین در بدن، سبب بالا رفتن شدید سطح انتقال‌دهنده عصبی دوپامین و در نتیجه تحریک سلول‌‌های مغزی و افزایش خلقیات و حرکات بدنی می‌شود. استفاده طولانی‌مدت توانایی مغز را در تولید دوپامین (که برای احساس لذت و عملکرد روانی ضروری است) مختل می‌کند. این اثر تا یک سال پس از قطع مصرف ماندگار است. استفاده طولانی‌مدت ازاین مواد امواج سیستماتیک مغز را دستخوش تغییر می‌کند بنابراین مردم باید درباره مصرف این ماده مضر تجدیدنظر کنند. در ابتدای مصرف دوزهای اندک مت‌آمفتامین سبب افزایش تمرکز فرد می‌شوند اما این دوز کم مربوط به همان اوایل است و مقاومت فرد به سرعت بالا خواهد رفت بنابراین مجبور می‌شود مصرف خود را افزایش دهد؛ بیشتر و بیشتر مصرف می‌کند و به مدت بیشتری در حالت خماری می‌ماند. برخی مصرف‌کنندگان به مدت ۳ تا ۱۵ روز قادر نیستند بخوابند. مصرف درازمدت مت‌آمفتامین می‌تواند سبب اسکیزوفرنی، جنون و رفتارهای خشونت‌آمیز شود.

کاربرد آمفتامین در پزشکی

آمفتامین، دارویی محرک و سرکوب‌‌کننده اشتهاست که برای درمان نارکولپسی (میل شدید به خواب) و اختلال تمرکز حواس و بیش‌فعالی(ADHD) کاربرد دارد. این دارو با تاثیر بر مغز و اعصاب سبب افزایش تولید برخی مواد شیمیایی در بدن می‌شود و در نتیجه ضربان قلب و فشارخون را افزایش داده و اشتها را کاهش می‌دهد. از عوارض مصرف آمفتامین می‌توان به گیجی، تاری دید، بی‌قراری و خستگی‌ناپذیری شدید اشاره کرد. این دارو می‌تواند بیمار را به طور جسمی و روحی وابسته خود کند و اگر پس از مدتی، استفاده مداوم به‌طور ناگهانی قطع شود ممکن است عوارض قطع مصرف را نشان دهد.

منبع: دکتر سلام

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  امکانات


  lنظرت در مورد سایت چیه؟
   
   
  _________________________

   翻译汉语 Český jazyk překladu Oversæt til dansk Vertaal naar Nederlands Tõlge eesti keeles Filipino na wika upang isalin Suomen kielen käännös Deutsch Übersetzung Μεταφράστε στην Ελληνική Γλώσσα अनुवाद करने के लिए: हिन्दी भाषा Translate a magyar nyelv Translate ke Bahasa Indonesia Traduci in lingua italiana 翻訳する日本語 번역기로 한국어 교재 	Latviešu valodas tulkojumi Lietuvių kalbos vertimo Lingwa Maltija traduzzjoni Języka polskiego tłumaczenia Traduzir para o Portugu�s Língua Traducere limba rom�nă Русский перевод Транслате то Сербиан Preklad do slovensk�ho jazyka Prevedi jezik v Sloveniji Traducir al idioma español Översätt till svenska språket แปลภาษาโรมาเนีย Translate T�rk�e Самоанскій мову перекладу Dịch sang ng�n ngữ Tiếng Việt

  _______________________
  ___________________________________  ________________________

  آمار سایت
 • کل مطالب : 701
 • کل نظرات : 31
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 7
 • آی پی امروز : 10
 • آی پی دیروز : 30
 • بازدید امروز : 31
 • باردید دیروز : 89
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 711
 • بازدید ماه : 2,663
 • بازدید سال : 26,894
 • بازدید کلی : 163,381